Zo beïnvloeden anderen onbewust jouw geluk
Denk eens terug aan een moment waarop je je gelukkig voelde. De kans is groot dat dit moment niet veel geld heeft gekost, een verrassing was, of dat iemand iets aardigs tegen je zei. Hoogstwaarschijnlijk waren er ook andere mensen bij betrokken. Dat is niet toevallig, want bij de meeste geluksmomenten zijn we vaak in gezelschap van anderen.
Sociale wezens en geluk
Ons geluk vinden we vaak in onze relaties met anderen. Verschillende psychologische onderzoeken hebben mensen gevraagd een lijst te maken van dingen die hun leven betekenisvol en gelukkig maken. Wat blijkt? Bovenaan deze lijst staan familie en vrienden. Vaak zijn het ook de diepe menselijke relaties die mensen noemen, als ze over de zin van het leven praten. Van nature zijn wij zeer sociale wezens, groepsdieren die voor elkaar zorgen.
Oxytocine – het gelukshormoon
Gelukkig is de mens biochemisch briljant in elkaar gezet. Om saamhorigheid te bevorderen en zo onze overlevingskansen te vergroten, maken we bij persoonlijk contact oxytocine aan. Dit hormoon komt vrij wanneer we samen zijn, zorgtaken verrichten, elkaar helpen en bij fysieke aanrakingen. Het geeft een prettig gevoel, waardoor je je graag verbindt met anderen en een geluksgevoel ervaart. Een mooie bijkomstigheid van dit hormoon is dat het onze stresshormonen remt, waardoor we energie besparen.
Je scant het breinprogramma van de ander
Niet alleen onze biochemie is gericht op intermenselijk contact, ook ons brein past zich aan op de ander. Dit herken je vast wel: je bent vrolijk gestemd en er komt iemand binnen die ontzettend boos of chagrijnig is. Waarschijnlijk merk je al na enkele seconden dat jouw vrolijkheid afneemt, zonder dat deze persoon nog iets met je heeft gedeeld. Ons brein scant hierbij de breinprogramma’s van de personen in je omgeving en activeert deze onbewust ook bij jou. Dit aanpassen heeft een sociale functie, want hierdoor kunnen we makkelijker met elkaar communiceren en zitten we sneller op dezelfde golflengte. Personen die hiervoor gevoelig zijn en erg open staan, kunnen hierdoor ook veel energie verliezen. Gelukkig is dit een beïnvloedbaar en aanpasbaar systeem.
Gevoelens zijn ’besmettelijk’
Met de kennis dat gevoelens besmettelijk zijn, kunnen we elkaar geluksgevoelens bezorgen zonder daar actief iets voor te hoeven doen. Onderzoek laat zien dat ons geluk verband houdt met het geluk van onze vrienden, hun vrienden en zelfs hun vrienden. Onderzoekers hebben vastgesteld dat voor elke bijkomende gelukkige vriend in je cirkel, je eigen kans op een gelukkig gevoel met 9% toeneemt. Dit komt niet omdat je samen leuke dingen doet, maar enkel en alleen omdat je in elkaars omgeving verkeert. Gelukkige mensen vinden we dan ook vaker terug in brede clusters van andere gelukkige mensen.
Met wie omring jij je?
Kijk daarom eens om je heen. Met wie breng jij het grootste deel van de dag door en hoeveel invloed heeft dat op jouw welbevinden, emoties en gedrag? Draai het zeker ook eens om: welke invloed heb jij op jouw omgeving en is dat in jullie voordeel? Levert het energie op, of juist niet? In teams en organisaties is dit fenomeen medebepalend voor de prestaties en geboekte successen. Onze netwerken beïnvloeden elkaar sterk en hebben daarmee onbewust invloed op ons eigen geluk en fysiek welbevinden, zelfs als we iemand niet goed kennen of vaak zien.
Wil jij aan de slag met jouw persoonlijke energiemanagement, of wil je als leidinggevende een rol spelen in het energiemanagement van je team?
Begin dan met het leren beïnvloeden van je eigen brein en biochemie in de TopState training. Ontdek vervolgens hoe je je omgeving hierin onbewust kunt meenemen en bewust kunt activeren. Zorg ervoor dat jij en je omgeving bruisen van de energie en effectief je doelen bereiken. Samen kunnen jullie een positieve en productieve sfeer creëren waarin iedereen floreert!
Test hier gratis jouw energie
In vijf minuten weet jij of je een energielek hebt
Online live trainingen
Hoe houd je jouw medewerkers vitaal en betrokken in deze coronacrisis?
